דילוג לתוכן

שיר של יום - שירים מחייכים

יֵשׁ לִי צִפּוֹר קְטַנָּה בַּלֵּב

מילים: יגאל בשן ויוסי בנאי לחן: יגאל בשן   יֵשׁ לִי צִפּוֹר קְטַנָּה בַּלֵּב  וְהִיא עוֹשָׂה בִּי מַנְגִּינוֹת  שֶׁל סְתָיו וְשֶׁל אָבִיב חוֹלֵף  שֶׁל אֶלֶף אַהֲבוֹת קְטַנּוֹת   וְהִיא עוֹשָׂה בִּי מִזְמוֹרִים  וְהִיא צוֹבַעַת עֲלָמוֹת  וְהִיא פּוֹתֶרֶת לְשִׁירִים  כִּמְעַט אֶת כָּל הַחֲלוֹמוֹת   יֵשׁ לִי בַּלֵּב צִפּוֹר קְטַנָּה  עִם שְׁתֵּי גּוּמוֹת וּמַנְגִּינָה   יֵשׁ לִי צִפּוֹר קְטַנָּה בַּלֵּב  וְהִיא עוֹשָׂה בִּי סִפּוּרִים  שֶׁל בַּיִת חַם וּבֵן אוֹהֵב  וְשֶׁל קִטְעֵי יַלְדוּת יָפִים   וְהִיא זוֹכֶרֶת בִּי כְּאֵב  וְהִיא אוֹסֶפֶת בִּי שָׁנִים  וְהִיא עוֹשָׂה אוֹתִי שָׁלֵו  אוּלַי הִיא טַעַם הַחַיִּים   יֵשׁ לִי בַּלֵּב צִפּוֹר קְטַנָּה  עִם שְׁתֵּי גּוּמוֹת וּמַנְגִּינָה   יֵשׁ לִי צִפּוֹר קְטַנָּה בַּלֵּב  וְהִיא אוּלַי כָּל הַתִּקְווֹת  וְלִפְעָמִים אֲנִי חוֹשֵׁב  שֶׁהִיא תְּשׁוּבָה לָאַכְזָבוֹת   וְהִיא טוֹבָה לִבְנַת כָּנָף  אִתָּהּ אֲנִי מַרְגִּישׁ חָפְשִׁי  וְהִיא יוֹשֶׁבֶת עַל עָנָף  בֵּין מֵיתְרֵי לִבִּי   יֵשׁ לִי בַּלֵּב צִפּוֹר קְטַנָּה  עִם שְׁתֵּי גּוּמוֹת וּמַנְגִּינָה

יש לי ציפור קטנה - אודות השיר

אודות השיר 

השיר מזמן שיח אודות הרובד הגלוי והרובד הסמוי הקיים בכל אחד מאתנו, בדגש על יוצרים ואמנים.

השיר מתאר ברובד הגלוי, הקונקרטי, ציפור ומנגינה, וברובד המטפורי את כל מה שמסתתר בתוך המילים 'ציפור' ו'מנגינה' הנמצאות בלבו של הדובר בשיר, דרך הביטוי 'ציפור קטנה בלב': רגשות, חוויות ורחשי הלב של הדובר. ברובד המטפורי בלב נשמרים אוצרות יקרים, כאשר הלב 'מדבר', משמיע קול, מזמר מנגינה, והאדם הוא זה ששומע, ומפרש את הקולות. 

קיימת תקשורת סמויה בין הציפור שבלב ואני: האם הם נפרדים או אחד הם? לאורך כל השיר ניכרת הקשבה, שיחה, הדהוד פנימי, שיקוף רגשות ומחשבות בין גלוי וסמוי. השיח הפנימי של הכותב מאפשר להיכנס לעולמו, להתמודדויות שהוא עובר בתהליך מול האני הפנימי שלו עד לנקודת ההשקה בה 'אִתה אני מרגיש חופשי'. היא חיה בתוכו, היא שלל רצונותיו, זיכרונותיו, אהבותיו, תקוותיו ואכזבותיו עימם הוא משלים ומרגיש חופשי, בטוח ומלא בתקוות. היא 'יושבת על ענף בין מיתרי ליבו' והיא הרוח החיה בתוכו. (קראו עוד באתר תרבות il   על השיר "יש לי ציפור קטנה בלב" מאת דויד פרץ).

 

מילון

עַלְמָה - אישה צעירה לא נשואה

מזמור - זמר, שיר, פזמון, כינוי לפרק מספר תהילים.

גומה - שקע קטן, חור קטן, בור לא עמוק. גומת חן - שקע בלחי. בעת חיוך הופכת גומת החן להיות בולטת יותר.

מיתר - חוט בכלי נגינה המתוח בין שני קצוות של כלי נגינה (כלי מיתר), המפיק צליל בעקבות פריטה, משיכה בקשת או הקשה על קליד.

 

ערכים: פרשנות ויצירה אישית, חירות היצירה, אחריות, מעורבות, עצמאות, נתינה, דיאלוג והקשבה. 

סימנייה