דילוג לתוכן

שיר של יום - ערבות הדדית, אחריות ומחויבות

מלאך מסולם יעקב - אודות השיר

אודות השיר 

שירים רבים נכתבו על אירועים ודמויות מסיפורי התנ"ך. יצירותיו של המשורר יורם טהרלב משופעות בדמויות מעולם המקרא ובמוטיבים מהמורשת היהודית. השיר "מלאך מסולם יעקב" נכתב בהשראת הסיפור המקראי על חלומו של יעקב (בראשית כ"ח, י"ב-ט"ו).

יורם טהרלב מציין ששירו "מלאך מסולם יעקב" הושפע משירים ששר בילדותו. "אל המעיין בא גדי, בא גדי לבן. מאין תבוא הגדי? ויען לי ויאמר: מחרן. השלום ללבן בן בתואל? השלום ליעקב ולרחל? ויען הגדי ויאמר: שלום". לדבריו, בשירו שלו מי שעונה על השאלות הוא המלאך שליווה את יעקב בדרכו לחרן. בשיר מופיע גם בנימין, הבן הקטן של יעקב, שהסיפור עליו בתנ"ך מעורר בטהרלב צמרמורת עד היום. בשיר מוזכר גם עשו, אחיו התאום של יעקב, איתו ניהל יעקב יחסים שהתאפיינו במאבקים מאז היותם בבטן אמם. המלאך בשיר רואה את אוהלי עשו ויעקב זה בצד זה, ובכך הוא משרה אופטימיות לגבי אפשרות לשלום בין העמים. 

המשורר טהרלב קיבל אות הוקרה על מפעל חיים לזמר עברי מטעם אוניברסיטת בר-אילן. בנימוקי הזכייה צוין כי הוא "אחד היוצרים הפוריים ביותר בזמר העברי והוא תורם בעל משמעות לתרבות המתחדשת של שירי ארץ ישראל... שירים שמתרפקים על המסורת היהודית ואחרים".

 

מילון

בלובן - בצבע לבן

תבואה - תבוא

אנה – לאן

בטרם - לפני ש-

פרש - פתח

במשעול - בדרך

יסמין - פרח ריחני

גלעד - ההרים שמעבר לירדן ממזרח לארץ ישראל

 

ערכים: ערבות הדדית / זיקה לעם ולארץ

סימנייה