דילוג לתוכן

שיר של יום - בדרכי החיים

חזרה

מִכְתָּב לְאָחִי

מילים ולחן: עילי בוטנר  אַל תִּפְחַד תִּשְׁאַף לַדַּעַת  אַל תִּדְאַג עוֹד תְּקַיֵּם  מִי שֶׁבְּיָדוֹ לָגַעַת  יֵשׁ שֶׁבְּלִבּוֹ עוֹד לְנַחֵם  אַל תִּפְחַד יָמִים יָבוֹאוּ  וְעוֹנוֹת שָׁנָה תַּחְלֹף  אַתָּה תִּרְאֶה שֶׁעוֹד נַגִּיעַ אֶל הַסּוֹף   אַל תִּפְחַד מִמְּצִיאוּת נוֹשֶׁכֶת  וַאֲנָשִׁים קָרִים  כָּל אֶחָד סוֹחֵב בַּבֶּטֶן  וּמְעַט שֶׁעֲלֵיהֶם רוֹאִים  כַּמָּה כֹּחַ יֵשׁ בְּרֶגַע  וְהַנֶּצַח אֵין לוֹ סוֹף  בְּכָל דִּמְעָה שֶׁעוֹד תֵּרֵד  יַגִּיעַ צְחוֹק   וְזֶה הָרֶגַע  הִנֵּה בָּאָה הַשָּׁעָה  מַה תָּבִיא אִתָּהּ הָרוּחַ  מַה יָמִיס אֶת הַדְּמָמָה  וְיֵשׁ סִבּוֹת לְכָל דָּבָר  יֵשׁ חֲלוֹם שֶׁלֹּא נִגְמַר  בְּסוֹף הַדֶּרֶךְ עוֹד תִּהְיֶה מְאֻשָּׁר   וְקָדִימָה אֶל הָאֹפֶק  אֶל הַשֶּׁמֶשׁ הַטּוֹבָה  זֶה רָחוֹק אֲבָל תַּגִּיעַ  קְצָת עָיֵף וּקְצָת צָמֵא לְאַהֲבָה  שֶׁמְּחַכָּה לְךָ, תִּקְטֹף אוֹתָהּ כִּפְרִי בָּשֵׁל  וְאָז תָּנוּחַ תֵּרָדֵם בַּצֵּל   וְזֶה הָרֶגַע...

מכתב לאחי - אודות

אודות השיר

השיר 'מכתב לאחי' הוא מכתב שעילי בוטנר כתב לאחיו הגדול, עופר, ובמקום לשלוח אותו אליו - הלחין אותו. עופר נפגע ממנת יתר, אחרי שחווה תקופה קשה בחייו האישיים ומאז חי בהוסטל שיקומי עם פגיעות בתפקוד הקוגניטיבי והפיזי. ולמרות סיפור הרקע,  שמח בוטנר שאנשים מוצאים בשיר מסרים שונים שהוא לאו דווקא כיוון אליהם.  הכתיבה הפכה אצלו לתרפיה פסיכולוגית, אבל מרגע שהשיר הולחן, המוסיקה לוקחת כל אחד מהמאזינים למקום אחר. (המידע מתוך הכתבה 'חוזר הביתה' מערכת הגפן, 13/07/2012).

עילי כותב את השיר כמסר של אופטימיות ועידוד לאחיו שנפגע, כיצד מעודדים? מה מנחם? מה מקומן של המילים ושל המעשים בפעולת העידוד?
"יש סיבות לכל דבר, בסוף הדרך עוד תהיה מאושר", מסכם עילי. כיצד נגיע אל האושר? האם הוא יגיע בעצמו? האם עלינו לפעול על מנת להשיגו או שבאמת יש סיבות שמכתיבות את המציאות? בהשראת השיר אפשר לשאול גם האם אושר הוא סוף או התחלה של דרך?  ואילו עמדות מציעה התרבות היהודית והישראלית ביחס ליכולת ההשפעה שלנו על מציאות חיינו?

 

מילון

לנחם – לעודד, לפייס, להביע ניחומים 

ימיס - יהפוך חומר מוצק לנוזל 

חלוף - הזדמנות, זמניות ,חוסר קביעות ,עראיות. אוצר ביטויים: בר חלוף

מציאות נושכת – ביטוי להתמודדות עם מציאות מורכבת ומכאיבה (לקוח משם של סרט)

מציאות,  אוצר ביטויים:  מציאות וירטואלית, מציאות מדומה, ומציאות רבודה

נצח -  אורך ימים עד אין-סוף, קיוּם לְעולם, תמיד, אַלמָוֶות; וגם: זוהר, הדר; כינוי לאחת מעשר הספירות בתורת הקבלה. אוצר ביטויים: לנצח נצחים; "נצח ישראל לא ישקר" - שמואל א', ט"ו, 29, (כינוי כבוד לאלוהי ישראל)

פרי בשל – פרי המוכן לאכילה. בשיר מופיע כחלק מהביטוי נופל לידו כפרי בשל – שמשמעו משיג בקלות. 

אוצר ביטויים - נושא פרי, פרי בוסר, פרי בטן, פרי עמלו.

 

ערכים מובילים בשיר: התחדשות וצמיחה, אופטימיות (הכרת הטוב), התמודדות.

סימנייה