דילוג לתוכן

שיר של יום - שירים מחייכים

בֹּקֶר שֶׁל זָהָב

מילים: שמשון חלפי לחן: נורית הירש  אֵיזֶה בֹּקֶר שֶׁל זָהָב  מִתְפָּרֵץ אֶל מְעוֹנִי  וְאַנְקוֹר קָטָן, וְאַנְקוֹר שׁוֹבָב,  מְנַקֵּר אֶת חַלּוֹנִי...   לוּ נִתַּן לִפְרֹשׂ כָּנָף,  לִפְרֹשׂ כָּנָף לָעוּף עִם הַיּוֹנִים  אֶל צְרִיחֵי הַכְּנֵסִיּוֹת,  לְצַלְצֵל בַּפַּעֲמוֹנִים.  לָה לָה לָה לָה...   אֵיזֶה בֹּקֶר שֶׁל זָהָב...  לוּ נִתַּן פֹּה לֶאֱסֹף  אֶת כָּל הַצִּפּוֹרִים שֶׁבַּגַּנִּים  וְלִפְרֹץ עִמָּן בְּשִׁיר,  שִׁיר שֶׁל אֶלֶף נִגּוּנִים.  לָה לָה לָה לָה...   אֵיזֶה בֹּקֶר שֶׁל זָהָב...  לוֹ נִתַּן בִּמְעוֹנִי,  נִתַּן לִכְלֹא אֶת בֹּקֶר הַזָּהָב  וְלִמְחֹק מִזִּכְרוֹנִי  אֶת הַחֹרֶף וְהַסְּתָו.  לָה לָה לָה לָה...   אֵיזֶה בֹּקֶר שֶׁל זָהָב...  לוּ לִמְחֹק אֶת הַסְּפָרוֹת,  נִתַּן לִמְחֹק מִכָּל הַשְּׁעוֹנִים  וְלִמְשֹׁךְ אֲחוֹרַנִּית  אֶת גַּלְגַּל כָּל הַשָּׁנִים.  לָה לָה לָה לָה...   אֵיזֶה בֹּקֶר שֶׁל זָהָב מִתְפָּרֵץ אֶל מְעוֹנִי  וְאַנְקוֹר קָטָן, וְאַנְקוֹר שׁוֹבָב,  מְנַקֵּר אֶת חַלּוֹנִי,  מְנַקֵּר אֶת חַלּוֹנִי.

בוקר של זהב - אודות השיר

אודות השיר

בשיר מתוארת חוויה של אדם היושב בחדרו, כשבוקר שטוף-שמש מתדפק על חלונו ומעורר בקרבו את יצר החיים. התעוררות זו דומה ליקיצה של מינים וזנים שונים מתרדמת החורף, ומחדדת את הקשר הפיזיולוגי והמנטלי התמידי שבין האדם והטבע. 

מלבד השמש, תשומת ליבו של הדובר בשיר נתונה לאנקור הקטן, ליונים ולציפורים בכלל. הוא מבקש להצטרף למעופן ולשירתן. מוטיב הציפור מופיע במקורות יהודיים-ישראליים רבים, מהתנ"ך, דרך מקורות חסידיים ועד לשירה ולפרוזה ישראלית מודרנית. הציפור – בזכות יכולת התעופה שלה – מסמלת פעמים רבות את החופש ואת האפשרות להתבונן על הדברים מ"למעלה" (היונה בסיפור תיבת נוח, בשירים כמו "בשנה הבאה", "אילו ציפורים" ועוד), ובזכות שירתה וציוציה מבטאת הציפור את יכולת הביטוי האישית (לדוגמא בשירתה של יונה וולך). 

זאת ועוד,  בשיר קיים ניגוד בין עונות השנה, כפי שהן משתקפות בחוויה של הדובר, המבכר את הקיץ והחום על פני החורף הסגרירי. אך ידוע כי הטבע אינו נענה להעדפות האדם, ובפני כל אחד מאיתנו ניצב האתגר להתמודד עם תקופות נעימות יותר ונעימות פחות. האם יש דרך "לאגור" את אור השמש, כך שיחמם אותנו גם בימים סגריריים? 

 

מילון

מתפרץ – נכנס במהירות, בעוצמה

מעוני – הבית שלי

אנקור – דרור הבית, הציפור הנפוצה בישראל ובסביבת האדם בעולם

מנקר – מזיז את מקורו קדימה ואחורה, דופק 

צריח – תוספת מוגבהת בראש מגדל, בצורת חרוט

לו – מילת תנאי או משאלה, הלוואי, אילו, אם, ביטוי: "לו יהי"

לפרוש כנף – לעוף 

יונים – מין של ציפורים ולו מאות סוגים, ביטויים: "יונת השלום" (סיפור המבול), "זוג יונים" (חיה מונוגמית) 

לפרוץ – לפתוח, להתחיל 

לכלוא – לסגור, לשים בכלא 

 

ערכים: שותפות, ערבות הדדית, זיקת האדם לטבע, התגברות, מסורת וחידוש

סימנייה