דילוג לתוכן

שיר של יום - זיקה לעם ולארץ

רק בישראל - אודות השיר

אודות השיר 

השיר נכתב ע"י אהוד מנור, הולחן ע"י נורית הירש ובוצע לראשונה בשנת 1969 ע"י להקת חיל הים. 

השיר נכתב מעט אחרי מלחמת ששת הימים, עת שררה בארץ התרוממות נפש גדולה עקב הישגי ישראל במלחמה. במילותיו משתקף 'מצב הרוח הלאומי', האופטימי והמרומם לאור מאורעות הזמן. 

בשיר מובאים מושגים, תופעות, מקומות ומצבים, ייחודיים לארץ ישראל ולמדינת ישראל,  ואלה הם דברים שלא ניתן למצוא בשום מקום אחר בעולם. הפירות הכי מתוקים, הנופים הייחודיים וההון האנושי בישראל, הם מקור לגאווה לאומית ולעידוד של אהבת המדינה, העם והארץ. 

השיר מצייר תמונת מצב חיובית, כמעט ללא כל התייחסות או נגיעה באלמנטים שליליים הקיימים כמובן גם הם. גם השיר 'ספירת מלאי' מצייר פסיפס, אולם הוא נכתב לאחר יום כיפור ותמונת המצב לפיו – מורכבת, מגוונת ולא מושלמת. 

 

מילון

מורל (מלועזית)- מצב רוח טוב ומרומם. 

ג'נרל (גנרל)- דרגה צבאית בכירה ברוב צבאות העולם.  

מילואים (שירות מילואים) – אזרחי ישראל שסיימו שירות סדיר של שלוש שנים בצבא, משובצים בו ככוחות מילואים, כדי לתגבר-לחזק את הצבא בשעת חירום. 

מתנדבים – אנשים שמקדישים מזמנם וכוחם למען הזולת, ללא תשלום עבור עבודתם. בשיר הכוונה היא לאנשים צעירים שהגיעו מכל מדינות העולם כדי להתנדב בקיבוצים בארץ ולסייע בעבודת החקלאות ובענפי המשק השונים. 

קיבוץ – הקיבוץ הוא בדרך כלל יישוב קטן המונה כמה מאות תושבים. חברי קיבוץ רבים עובדים בחקלאות. בקיבוצים רבים קיים חדר אוכל משותף, בו אוכלים כל חברי הקיבוץ ביחד. הקיבוץ הראשון בישראל הוא דגניה א', והוא שוכן לחופי הכינרת. 

מושב – בדומה לקיבוץ, גם המושב הוא בדרך כלל יישוב לא גדול בו עוסקים התושבים בחקלאות. כמעט לכל המשפחות במושב יש חלקת אדמה שמוקצית לה, שמשמשת לחקלאות. שלא כמו בקיבוץ, בדרך כלל אין במושב חדר אוכל משותף. מושב העובדים הראשון בארץ הוא נהלל. 

 

ערכים: שייכות לעם היהודי,  התנדבות, ערבות הדדית, זיקה לארץ

סימנייה